Життєвий шлях італійського лікаря, анатома, хірурга та теоретика медицини Гвідо Гвіді

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Ю.А. Добролюбська

Анотація

Ім’я Гвідо Гвіді зустрічається в історії медицини як ім’я автора чудово ілюстрованої книги з хірургії та як один із незліченних анатомічних епонімів. Гвідо Гвіді займався медициною та хірургією у своєму рідному місті Флоренції і набув такої репутації, що у 1542 р. Франциск I, король Франції, запросив його приїхати до Парижа. Король призначив його одним зі своїх особистих лікарів і дозволив йому читати публічні лекції з медицини та хірургії у нещодавно заснованому Колеж де Франс. Гвіді збирався опублікувати хірургічний трактат, заснований на грецькому рукописі X ст., що зберігається у бібліотеці Лауренціана у Флоренції. Серед примітних особливостей цього рукопису були тридцять повнорозмірних аркушів, що ілюструють коментар Аполлонія Китійського до трактату Гіппократа про вивихи та інші малюнки, що супроводжують копію трактату Галена про перев’язки. Ці ілюстрації представляли справжні традиції Гіппократа в хірургічній практиці, передані через пізніші грецькі канали до Візантії. У Парижі Гвіді жив із Бенвенуто Челліні, який став його другом та багато разів із похвалою відгукувався про нього у своїй автобіографії. У 1544 р. з’явилася книга Гвіді з хірургії. Це чудовий фоліант, витончено надрукований і містить чудові ксилографічні копії, або, швидше, адаптації оригінальних малюнків X ст. Книга Гвіді «Хірургія» була найкращою ілюстрованою працею з хірургії, яка з’явилася до цього часу. Вона містить переклади шести робіт Гіппократа, однієї роботи Галена і двох робіт Орібасія, а також коментарі Галена та самого Гвіді. Лікування всіх видів переломів та вивихів описано дуже докладно та наочно проілюстровано. Приблизно через три роки після публікації своєї «Хірургії» Гвіді був відкликаний до Італії, щоб стати головним особистим лікарем Козімо Медічі. Він практикував і викладав медицину в Пізі, прийняв священний сан, отримав високі церковні привілеї і у 1557 р. був посвячений у дворянство. Він помер на піку своєї слави 26 травня 1569 р. та був похований у гробниці своїх предків у Флоренції. За кілька років до смерті він був зайнятий написанням всеосяжної праці з медицини. Ця велика праця була завершена та опублікована його племінником у трьох величезних томах між 1596 та 1611 рр. Це дослідження засноване на оригінальних дослідженнях та виправляє багато помилок, які були закріплені у стандартних довідниках того часу.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Добролюбська, Ю. (2022) «Життєвий шлях італійського лікаря, анатома, хірурга та теоретика медицини Гвідо Гвіді», Проблеми всесвітньої історії, (18), с. 212–223. doi: 10.46869/2707-6776-2022-18-9.
Розділ
Статті
Біографія автора

Ю.А. Добролюбська

Добролюбська Юлія Андріївна – доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії та методології науки, Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського.

Посилання

Chellini, B. (1958). Zhizn Benvenuto Chellini, napisannaya im samim. Moskva: Khudozhestvennaya literatura. [In Russian].

Brockbank, W. (1956). The man who was Vidius (1508-1569). Thomas Vicary lectual, Annals of the Royal College of Surgeons of England. 19. p. 269-295. [In English].

Brockbank W. (1958) Three manuscript precursors of Vidius's Chirurgia. Medical History. 2(3). p. 191-194. [In English].

Grmek, M.D. (1978). Contribution à la biographie de Vidius (Guido Guidi), premier lecteur royal de médecine: ses origines et sa vie avant la période parisienne. Revue d’histoire des sciences. 31, 4. p. 289-299. [In French].

Dazhina, V.D. (1997). Khudozhestvennaya politika Kozimo Medichi gertsoga Toskanskogo. Byulleten vserossiyskoy assotsiatsii mediyevistov i istorikov rannego novogo vremeni. 7. p. 15-23. [In Russian].

Gavrilova, E.V. (2011). Italyanskiye mastera na sluzhbe u korolya Frantsii: Benvenuto Chellini. Sovremennyye problemy nauki i obrazovaniya. 6. [Online]. Available from: https://science-education.ru/100-5022 [In Russian].

Gavrilova, E.V. (2013). Osobennosti vzaimootnosheniy Benvenuto Chellini i gertsoga Florentsii Kozimo Medichi. Sovremennyye problemy nauki i obrazovaniya. 5. [Online]. Available from: https://science-education.ru/ru/article/view?id=10184 [In Russian].