ТРІАНОНСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР – ДЖЕРЕЛО НЕСТАБІЛЬНОСТІ У ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНІЙ ЄВРОПІ (ЧАСТИНА 1)

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

М.С. Держалюк

Анотація

У статті зазначається, що Тріанонський мирний договір від 4 червня 1920 р. між країнами Антанти та Угорщиною за наслідками Першої світової війни виявився, як і усі інші шість договорів Версальської системи, переважно несправедливим. У насильницький спосіб територія Угорщини зменшилася на 2/3-х, чисельність населення скоротилася у 2,7 рази, третина угорського етносу перейшла до складу сусідніх держав.


Наголошується, що упродовж 1920-2020 рр. в Угорщині не було владних політичних сил різних спрямувань і течій, які визнавали б Тріанонський мирний договір справедливим. Одночасно, правлячі політичні еліти сусідніх з Угорщиною держав вважали і вважають умови Тріанона справедливими. Такі протилежні оцінки наслідків Версалю породжували антагонізм, унеможливлювали досягнення компромісу між країнами Центрально-Східної Європи.


Звертається увага на те, що у часи домінування у Європі коаліції країн на чолі з Німеччиною Версальські мирні договори, у тому числі й Тріанонський, були демонтовані, запроваджувався новий порядок, у якому активну роль відіграли опоненти Версаля – Німеччина, Італія, Японія, СРСР, Угорщина, Болгарія.


Зазначається, що переможці Другої світової війни відновили кордони країн союзниць Німеччини у Європі, згідно з власними геополітичними інтересами, що на 70% відповідали кордонам, встановленим Антантою після Першої світової війни. Паризьким мирним договором від 10 лютого 1947 р. над Угорщиною було поновлено тріанонські кордони. СРСР, Велика Британія, Франція і США діяли з гегемоністських позицій, керувалися правом переможця і багато в чому нав’язали переможеним країнам дискредитовані умови Версальської системи, не зробили належних висновків і не вибудували міжнародні відносини на наближених до справедливості принципах, а зберегли відповідними договорами ускладнені територіальні суперечності минулого.


Вказується, що загроза асиміляції і зникнення закордонних угорців – одна з головних причин активізації сучасної Угорщини. Заходи для подолання синдрому розчленованості угорської нації у Центрально-Східній Європі, що триває уже століття, дають незначні результати; темпи скорочення чисельності угорців у сусідніх державах упродовж останнього століття є найбільшими, тому Будапештом вважається, що немає часу для зволікання із запровадженням автономії для закордонних угорців, бо через наступні 25 років сама потреба в ній відпаде через їх зникнення.


Підкреслюється, що рівень забезпечення прав угорської меншини Закарпаття особливо позначається на взаєминах Угорщини з Україною. Оздоровлення відносин між Угорщиною та Україною має мінімальні шанси, оскільки позиції сторін щодо порядку застосування освітнього та мовного законів в Закарпатті не співпадають.


Враховуючи рішучу активність Угорщини та угорських закордонних спільнот у 2020 р. (століття підписання Тріанонського мирного договору 4 червня 1920 р.), зроблено висновки, що дана проблема не тільки не втратить актуальності, а й значно посилиться.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Держалюк, М. (2020) «ТРІАНОНСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР – ДЖЕРЕЛО НЕСТАБІЛЬНОСТІ У ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНІЙ ЄВРОПІ (ЧАСТИНА 1)», Проблеми всесвітньої історії, (12), с. 118–151. doi: 10.46869/2707-6776-2020-12-7.
Розділ
Статті
Біографія автора

М.С. Держалюк

Держалюк Микола Степанович – доктор історичних наук, головний науковий співробітник відділу історії нових незалежних держав Державної установи «Інститут всесвітньої історії НАН України».

Посилання

Iván, B.T. & György, R. (1976). Közép-Kelet-Európa gazdasági fejlődése a 19-20. században [Economic development of the Central-Eastern Europe in XIX-XX centuries]. Budapest: Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó. [In Hungarian].

Zejdler, M. (2019). Trianonskij myrnyj dogovor 1920 g. Vzgljad sovremennoj vengerskoj istoriografii [Treaty of Trianon of 1920. The view of modern Hungarian historiography]. Istoricheskaya ekspertiza [Historical expertise], 2. [Online]. Avaliable from: https://istorex.ru/page/zeydler_m_trianonskiy_mirniy_dogovor_1920_g_vzglyad_sovremennoy_vengerskoy_istoriografii [In Russian].

Botos Laszlo. Ut a trianoni bekeparancshoz [Way to Trianon peaceful dictatorship]. [Online]. Avaliable from: http://magyarmegmaradasert.hu/kiletunk/trianon/item/507/-z [In Hungarian].

Trianonrol ertekezett Romsics Ignac Marosvasarhelyen [Lecture of Ignác Romsics in Marosvásárhely town]. [Online]. Avaliable from: https://www.maszol.ro/index.php/kultura/ 54960-trianonrol-ertekezett-romsics-ignac-marosvasarhelyen - 2015. oktober 23 [In Hungarian].

Gusztáv. K. (2004). Franciaország Közép-Kelet-Európa politikája 1918-tól napjainkig [Policy of France in Central-Eastern Europe from 1918 to present time]. Budapest. [In Hungarian].

Zala, T. (1988). Trianon v novom osvjeshcenii [Trianon in new lighted]. Vengerskije novosty [Hungarians news], 9 [in Russian].

Pinter, I. (1975). A Magyar antifasiszta, Hitler-ellenes nemzeti ellenallas tortenetehez. Munkasmozgalomtorteneti tanulmanyok [To the issue of Hungarian antifascist antihitler national resistance. Researches from the history of workers’ movement]. Budapest: Kossuth Könyvkiadó. [In Hungarian].

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають