Переосмислення ідеї національної держави у Республіці Молдова

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Анотація

Висвітлюються процеси формування державності у Молдові. Звертається увага на суперечливу спадщину, яку отримала республіка після розпаду СРСР та проголошення незалежності. Завдяки індустріалізації у другій половині ХХ ст. Молдова перетворилася з аграрної на індустріально-аграрну країну середнього рівня розвитку. Водночас молдовани, як титульна нація, зазнали значної русифікації та асиміляції. З переселенням 1 млн. російськомовного населення у Молдову та вивезенням понад 500 тис. молдован до інших республік СРСР Молдова стала багатонаціональною. У кінці ХХ ст. російськомовне населення складало біля 35% жителів республіки, а у Придністров’ї – дві третини. Звернуто увагу на те, що під час набуття Молдовою незалежності нечувано зміцнювалися національно-визвольні, патріотичні й націоналістичні сили. Під їхнім впливом було відновлено правопис молдовської мови латинською графікою, надано їй статус єдиної державної мови на території Молдови, визнано її ідентичність з румунською мовою, посилилася ідеологія уніонізму, об’єднання з Румунією. Пануючій до цього російській мові відводилася роль мови міжнаціонального спілкування. Моделлю держави ставала унітарна форма із забезпеченням автономних прав для національних меншин у єдиній державі. Російська спільнота та русифікована українська громада, яка чисельно була найбільшою у Молдові, виступили проти таких державотворних і націєтворних процесів у країні. Центром їхньої боротьби стало Придністров’я. Сепаратисти почали вимагати забезпечення російській мові статусу другої державної на усій території країни, формування федеративного устрою, за яким цей край отримував би статус суб’єкта федерації з правом вето на рішення Кишинева, якщо Тираспіль з ними не погоджувався, відмови від планів унії з Румунією. Влада РМ на це не погодилася. У відповідь лідери сепаратистів проголосили про утворення Придністровської Молдовської Республіки, її незалежність та об’єднання з РФ, збереження військ Росії на території краю для його захисту. Спроби РМ збройно у березні-липні 1992 р. ліквідувати сепаратистів у Придністров’ї і відновити владу Кишинева й на цій території зазнали поразки від збройних сил Росії. Підкреслюється, що проголошена Придністров’єм у 1991 р. незалежність до нинішнього часу не визнана жодною державою світу, навіть Росією.


З плином часу у суспільстві РМ плани уніонізму втратили актуальність, гору взяли помірковані сили. РМ слідує курсом постійного нейтралітету і збереження свого суверенітету. В останні 15 років у республіці проявляють політичну зрілість дві політичні течії, які орієнтуються на ЄС та на Росію. Домінуючим стало конструктивне використання обох цих міжнародних факторів. Курс РМ на євроінтеграцію є пріоритетним, але не менш важлива увага приділяється конструктивному співробітництву з РФ на взаємовигідних умовах. Для РМ така позиція є принциповою, а проголошений постійний нейтралітет – найкращим підтвердженням цього. Але РФ й ПМР продовжують саботувати ініціативи Кишинева. На їхню думку, від’єднаність Придністров’я складає значну перешкоду для євроінтеграції Молдови, України та Грузії, розширення ЄС і НАТО на схід. Наголошується, що у збереженні суверенітету і територіальної цілісності РМ міжнародна спільнота демонструє єдність, але у питаннях реалізації національної ідеї, в основі якої лежать унітарні принципи, недопущення федералізації республіки, такого консенсусу немає. Значна частина країн вважає за доцільне забезпечити автономію для російськомовного населення чи навіть запровадити у країні федеративний устрій. РМ продовжує курс на розбудову моноцентричної держави, в якій національні спільноти мають набути автономію на зразок Гагаузії. Незважаючи на це, ПМР, користуючись всебічною підтримкою Росії, продовжує слідувати самостійним курсом. Звертається увага на особливу зацікавленість України у прискоренні врегулювання придністровського конфлікту, на докладені зусилля з її боку для успіху у цьому питанні, яке складає значну небезпеку для України. Наголошується, що Україна є єдиною сусідньою державою РМ, яка неухильно підтримує її інтереси, є її надійним стратегічним партнером.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Держалюк, М. (2023) «Переосмислення ідеї національної держави у Республіці Молдова», Проблеми всесвітньої історії, (20), с. 128–149. doi: 10.46869/2707-6776-2022-20-8.
Розділ
Статті
Біографія автора

М.С. Держалюк

Держалюк Микола Степанович – доктор історичних наук, головний науковий співробітник відділу історії нових незалежних держав Державної установи «Інститут всесвітньої історії НАН України».

Посилання

Lavrenov, S. (2021). O nekotorykh itogakh razvitiya Respubliki Moldova za 30 let nezavisimosti. Postsovetskiy materik, 4, (32), pp. 114-130. [In Russian].

Sandu, M. (2022). Yevropa ne povynna dopustyty porazky Ukrayiny u viyni z rf. Informatsiynyy Sprotyv. 21 lystopada. [Online]. Avaliable from: https://sprotyv.info/news/sandu-evropa-ne-povinna-dopustiti-porazki-ukraїni-u-vijni-z-rf/ [In Ukrainian].

Osnovnyye rezul'taty Perepisi naseleniya i zhilishch 2014. Natsional'noye byuro statistiki Respubliki Moldova. [Online]. Avaliable from: https://statistica.gov.md/ru/osnovnye-rezultaty-perepisi-naseleniya-i-zilishh-2014-34_2854.ht m [In Russian].

Vyshnya, I.A. (2018). Ukrayinsʹko-moldovsʹki vidnosyny u 1991-2014 rr. Dys. … na zdobuttya naukovoho stupenya kand. istor. nauk. Kyiv. [In Ukrainian].

Vyshnya, I.A. (2018). Ukrayinsʹko-moldovsʹki vidnosyny u 1991-2014 rr.: avtoref. dys. ... kand. ist. nauk : [spets.] 07.00.02 “Vsesvitnya istoriya”; In-t vsesvitnʹoyi istoriyi NAN Ukrayiny. Kyiv. [In Ukrainian].

Kharyshyn, M. (2019). Moldova yak maydanchyk hibrydnoyi viyny z boku Rosiyi: mif chy realʹnistʹ? (abo shchodo deyakykh aspektiv posylennya rosiysʹkoyi prysutnosti v Respublitsi Moldova). Zovnishni spravy, 1-2. [In Ukrainian].

Kharyshyn, M. (2020). Prostorovyy chasovyy zriz bazovykh ... osoblyvostey rozvytku Respubliky Moldova. Zovnishni spravy, 5-6. [In Ukrainian].

(2023). V Moldove zayavili, chto vypolnili pochti polovinu trebovaniy dlya dal'neyshego dvizheniya v YES. Yevropeyskaya pravda. 11 yanvarya. [Online]. Avaliable from: https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2023/01/11/7153997/ [In Russian].

Cheban, Ye. (2022). O 7 postvoyennykh transformatsiyakh dlya strany i yeye grazhdan. News Maker. 30 dekabrya. [Online]. Avaliable from: https://newsmaker.md/rus/novosti/moldova-2023-sem-postvoennykh-transformatsij/ [In Russian].

Scholz,O. (2023). Moldova az europai csalad resze. Magyar Szo. Aprilis 3. [Online]. Avaliable from: https://www.magyarszo.rs/hu/5201/kozelet_europa/283740/Scholz-Moldova-az-europai-csalad-resze-Olaf-Scholz-Moldova [In Hungarian].

Mustafin, O. (2023). Odna mova – dvi derzhavy. Chomu moldovany hovoryatʹ rumunsʹkoyu, i do choho tut Moskva? Istorychna pravda. 30 bereznya. [Online]. Avaliable from: https://www.istpravda.com.ua/articles/2023/03/30/162539/ [In Ukrainian].

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають